Zajímá tě, jak Bohemiachor funguje, co se od něho dá očekávat, co členstvím získáš a jaké jsou naopak členské povinnosti? Na této stránce je shrnuto vše podstatné, k případným otázkám můžeš použít formulář dole.
Princip činnosti
Bohemiachor se v každém roce schází na čtyřech víkendových a jednom skorotýdenním letním soustředění. Víkendová soustředění obvykle připadají na druhý nebo třetí víkend v lednu, březnu, květnu a říjnu, letní soustředění pak na druhý týden v srpnu. Víkendová soustředění trvají od pátečního večera do nedělního poledne, výjimečně s koncertem v neděli brzy po poledni. Místa jsou různá, protože soustředění zařizují ochotní členové z celé republiky.
Náplní práce sboru jsou tři základní věci:
- Práce s externími dirigenty
- Udržování kmenového repertoáru a koncertování v rámci soustředění
- Jednou za 2-3 roky výjezd na soutěž nebo festival, obvykle zahraniční
Repertoárový záběr Bohemiachoru je široký – pravoslavná liturgie, romantismus, česká hudba 20. století, moderní sborová tvorba americká, severská, balkánská, česká i jiná…
Noty jsou vybrány, připraveny a rozeslány členům obvykle několik týdnů před soustředěním. Je pak na každém členovi, aby se na soustředění dle svých schopností připravil tak, aby byl schopen už v pátek pracovat na hudbě a výrazu a nemusel „lovit kuličky“. Když se pracuje s hostujícím sbormistrem, bývá cílem koncert v sobotu večer a pak opravdu není čas na to, aby zpěváci viděli své party poprvé až na páteční zkoušce. To je první zásadní požadavek, který Bohemiachor na členy má, je ovšem daný způsobem jeho práce.
Druhým požadavkem je účast na většině soustředění. To opět vyplývá z podstaty sboru – neúčast na jednom soustředění odpovídá vynechání pětiny zkoušek běžného sboru. Neznamená to, že účast na všech soustředěních je striktně povinná, ale absence by neměly přesáhnout rozumnou mez.
Třetím požadavkem je věk nad 18 let.
Soustředění
Obvykle se soustřeďujeme, paříme a spíme ve školách. Zkouší se většinu dne, někdy i do pozdějšího večera, když je třeba. Ovšem je pravda, že někteří jenom zkoušejí (ve dne a večer) a paří (v noci), protože noční život na sborových soustředěních opravdu stojí za to. Když se totiž sejde 50 muzikantů, kteří vesměs kromě zpěvu ovládají i několik hudebních nástrojů, nemůže to skončit jinak než ráno. Za jednu noc se obvykle zvládne projet velmi široký repertoár – od folkových a country tradicionálů přes rockové a jazzové standardy až po klidnější plíhaloviny a nohavicoviny k ránu. A někdy se produkce zvrhne v nevázanou improvizaci, legendou v tomto směru byla performance na motivy hitu „Láska je tu s nami“, která trvala přes hodinu.
Co dělat jako nováček
Když se rozhodneš ucházet se o členství v Bohemiachoru, napiš o tom na adresu info@bohemiachor.cz, někdo z výboru se ti ozve a dojedná podrobnosti. Domluvíte se, na které soustředění přijedeš, dostaneš heslo k webu pro členy, odkud si stáhneš noty na nový repertoár a ty se naučíš. Před soustředěním je také třeba zapsat se do tabulky účastníků daného soustředění a vybrat si z nabízených jídel pro sobotní oběd a večeři. Na soustředění pak proběhne přezpívání před sbormistry a hlasovými vedoucími a v případě přijetí bude už „jen“ třeba doučit se zbytek aktivního repertoáru. Účast na koncertě nebývá automatická, je na rozhodnutí sbormistra, ale obvykle nováčci můžou zpívat nový repertoár, který se na soustředění připravoval.
Komunikace
Informování členstva, předávání not, organizování soustředění a vše ostatní mezi soustředěními probíhá samozřejmě elektronicky. Vše potřebné se dá najít na webu www.bohemiachor.cz v sekci Pro členy – základní informace, adresář, archiv not a nahrávek z koncertů, formulář na omluvy apod.